Při nákupu nad 1.000 Kč získáváte 15% slevu na zakoupené zboží.

MÁŘINY PAMĚTI ● U Janáčků ● Zapsala Marie Trkanová podle vyprávění Marie Stejskalové, hospodyně v rodině Leoše Janáčka

Neohodnoceno
Novinka Tip
MÁŘINY PAMĚTI ● U Janáčků ● Zapsala Marie Trkanová podle vyprávění Marie Stejskalové, hospodyně v rodině Leoše Janáčka

Jaké to bylo doma U Janáčků? Dočtete se v novém vydání vyprávění hospodyně Máři Stejskalové. V původní verzi, bez úprav a škrtů.

350 Kč
Skladem

Paměti Marie Stejskalové, dlouholeté   hospodyně v rodině Leoše Janáčka, sepsala koncem padesátých let minulého století podle jejího vypravování publicistka Marie Trkanová. Knížka nazvaná U Janáčků byla poprvé vydána roku 1959, poté ještě dvakrát v letech 1962 a 1998, a pokaždé se setkala s velkým ohlasem a oblibou u čtenářů nejen z řad milovníků Janáčkovy hudby. Energická Mářa pracovala u Janáčků více než čtyřicet let, a byla tak přímým svědkem radostí i strastí jejich rodinného soužití. 

Impulsem k novému, v pořadí čtvrtému vydání Mářiných vzpomínek bylo nejen to, že je tato knížka dávno rozebraná, ale také skutečnost, že do Archivu Leoše Janáčka se před časem dostal strojopis textu, jak jej Marie Trkanová podle Mářina vypravování původně sepsala, bez úprav a škrtů provedených před prvním vydáním. Úprava se částečně projevila i v literárním stylu. Původní text je prostší a spíše vystihuje Mářino jadrné, autentické vyprávění, které je místy dosti vtipné, ale například v kapitole věnované krátkému životu Olgy, milované dceři Janáčkových, nesmírně smutné. Podobně jako nedávno vydaná publikace Mářina kuchařka obsahuje i tato kniha četné editorské poznámky, částečně přenesené z předchozích vydání, a ilustrace výjevů ze 

života Janáčkovy rodiny, jak je podle Mářiných vzpomínek ztvárnila výtvarnice Vendula Chalánková. Kromě toho kniha obsahuje množství fotografií z Archivu Leoše Janáčka a krátké medailonky v textu zmíněných osobností. 

Vydavatel: TIC BRNO a Moravské zemské muzeum

Vydání finančně podpořila Nadace Leoše Janáčka. 

ISBN 978-80-88313-42-7
 
Ukázky knihy můžete prolistovat zde:
Kód Kód: 4501
Kategorie: čti Brno
Hmotnost: 0.9 kg